Наука и технологија (45)

20 интересни факти за Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица, или ISS за кратко (InternationaI Space Station, ISS) е заеднички проект на изградба на орбитална вселенска станица на шест вселенски агенции од САД, Русија, Јапонија, Канада, Бразил и Европската Унија.

Safe flame: Технологија која ја претвора водата во оган

SafeFlame е името на еден истражувачки проект финансиран од Европската унија, што буквално ја претвора водата во оган.

Како се создава Аурора Бореалис?

Аурора бореалис, или поларната светлинашто се шири над небото, се создава кога субатомските честички на Сонцето се канализираат во атмосферата со помош на магнетното поле на Земјата.

„Самсунг“ го прикажа „Galaxy X“- телефонот што се витка

„Самсунг“ на своите партнери им ги прикажал карактеристиките на новиот „Galaxy X“ паметен телефон, кој наводно, е скоро готов.

Дали сè уште се верува дека Земјата е рамна?

Британскиот астрофизичар Стјуарт Кларк, автор на книгата “Unknown Universe”, објасни за „Бизнис инсајдер“ зошто поединци сè уште веруваат дека земјата е рамна. 

Како да сокриете дека сте прочитале порака на Messenger

Сакате да читате пораки на Messenger, а не сакате да знае испраќачот дека сте ги прочитале? No Seen е апликацијата која ви треба!

Пронајдени фосили од нов вид диносаурус

Тим од палеонтолози пронашол фосили од нов вид диносаурус кој живеел во долината меѓу Австралија и Антарктикот пред околу 113 милиони години. 

Претставен уред кој преведува 80 јазици

Холандската компанија „Тревис“ на саемот за електроника во Лас Вегас го претстави уредот кој во реално време преведува 80 јазици.