Корисни Информации (222)

„Победа“ на „домашниот“ терен во Струмица на 3 јуни ќе го чека подобриот од двомечот „Борец“ – „Гостивар“

Прилепска „Победа“ ќе гра против подобриот од мечот меѓу „Борец Гостивар“ за да го обезбеди местото во првата македонска фудбалска лига.

Победа на крајот на сезоната 8-мо пласирана - опстанокот треба да се завери во баражот

Фудбалерите на Победа со вчерашната минимална победа над Ренова од 1-0 на стадионот Младост во Струмица во конечниот пласман на крајот на сезоната 2017/2018 го освоија 8-то место.

Борба за опстанок во македонската ракометна Супер Лига

Ракометниот клуб „Прилеп 2010“ во среда, 23-ти мај 2017 година, го пречекува тимот на РК „Вардар Јуниор“.

Претставата „Обѕрни се во гнев“ се играше на Фестивалот на малите театарски форми во Враца, Бугарија

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претствата „Обѕрни се во гнев“ во режија на Kристина Димитрова, на 18 мај 2018 гостуваше на Фестивалот на малите театарски форми во Враца, Бугарија.

Илина Арсова со изложба во Прилеп

Изложбата „Спам“- слики и инсталации на Илина Арсова ќе биде претставена во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“.

Џудо клубот „Сеишен“ од Прилеп со освоени пет медали на меѓународен турнир

На 13.05.2018 во Пеќ, Косово во организација на Џудо Клуб "Ипон" Пеќ, се одржа Меѓународен Турнир во "JUDO FOR PEACE".

Изложба од Емил Димоски во Прилеп

Во петок 18 мај во 20.30 часот во галеријата „Борко Лазески“ при ЦК „Марко Цепенков“ беше отворена изложбата „(Не)заборав“ од  прилепчанецот Емил Димоски, кој ќе се претстави со дела со кои не дозволува старата архитектура да замине во заборав.

Изложба „Лепени, сечени, монтирани“ на Сергеј Дамовски во Прилеп

Во петок, 18-ти мај 2018 година во ликовната галерија од 19.30 часот беше отворена изложбата „ Лепени, сечени, монтирани“ од уметникот Сергеј  Дамовски.