Корисни Информации (195)

Театарот „Војдан Чернодрински“ денес слави 68 години

Со изведбата на веќе култната претстава „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски, театарот „Војдан Чернодрински“ денес, понеделник, 19 февруари 2018 ќе одбележи 68 години  од формирањето.

Дежурни аптеки во Прилеп за месец февруари 2018

Дежурни аптеки во Прилеп за месец февруари 2018

Секој викенд пинг-понг турнири

Наближува 18 февруари за почеток на Супер лигата, а со тоа се интензивираат подготовките на екипите.

Јасмина Руневска, нов претседател на друштвото на ликовни уметници - Прилеп

Друштвото на ликовни уметници - Прилеп (ДЛУП) доби нов претседател. Едногласно уметниците ја дадоа довербата за прв човек на уметничкото здружение да биде Јасмина Руневска. Ќе í помагаат потпретседателката Лепа Милошевска, додека во Уметничкиот совет се Дарко Талески, Ферди Булут и Филип Перески.

Телески потпиша за прволигашот Хонка од Финска

Довчерашниот голман на Победа, Давор Талески својата кариера ја продолжува во редовите на финскиот прволигаш Хонка.

Дороти се враќа на сцената

Во театарот се подготвува нова претстава за деца „Дороти се враќа“ во режија на Кирил Петрески, што е втор дел од многу популарната претстава „Волшебникот од Оз“. Премиерата е планирана по неколку недели. Театарот го спрема проектот со сопствени средства.

Фени триумфално се враќа од Струмица

Фени Индустри влегува во победничка серија, и тоа токму пред оддржувањето на завршницата од националниот куп, кој втора година по ред ќе се игра во Кавадарци.